çizgiler
Sohbet Nerede? Hemen Burada.
En Kaliteli ve Güzel Sohbet Tabi ki Bizimmekan.Com`da
Sohbet,e Başlayın

Sohbet odaları

Arkadaslik ve Dayanisma

Arkadaslik ve Dayanisma: Arkadasligin insanlardan yada akrabadan daha yakin oldugu durumlarda vardir. Bunun için, Arkadaslar arasinda karsilikli saygi ve sevgide kusur edilmemeli. Birbirlerine edep ve hürmetle davranmali, kirici söz ve davranislardan uzak durup son derece sakinmalidirlar.

Her konuda bir arkadas,cevresindeki arkadasini kendi nefsine tercih edebilmeli,onun ne istedigini kendisi icin degil arkadasi için de isteyebilmelidir. Arkadaslik âdâbinin bize gerektirdigi baslica konularda;Arkadasini her hususta kendine tercih etmek, ona öncelik tanimak yakin olmak ve Bir olumsuzluk oldugunda yardimina kosmaktir.

Maddî imkânlari zayif ve kisitli bir arkadasina ihtiyaç âninda, hemde karsiliksiz bisey istemeden yardimda bulunabilmelidir. Çünkü ona en zor günlerinde yardimci olmadiktan sonra onu en kotu gunde bile dusunmuyorsa dahi o arkadasligin bir manasi kalmaz. Gerçek dost “kara günde” belli olur.

Arkadaslar birbirlerine yeri gelir güzel ögütlerde bulunmalidirlar. Çünkü insan kendi hata ve kusurlarini tam olarak göremez. Kendi yaptigi olumsuz etkenleri çogunlukla iyi zanneder.

Arkadaslik haklarindan birisi de, arkadasinin hatalarini affetmek, bazi hata ve kusurlarini görmezlikten gelmek ve mümkünse gizlemektir. En buyuk olasilik iyi veya kötü herkesin hatasi olabilir. Arkadaslarimizin da hatasi olabilir. Bu gibi durumlarda bize düsen affetmektir. Aksi halde, “Kusursuz dost arayan, dostsuz kalir.”

Etiketler :

683 inceleme

0 yorumlama

yazan bizimmekan

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

çizgiler