çizgiler
Sohbet Nerede? Hemen Burada.
En Kaliteli ve Güzel Sohbet Tabi ki Bizimmekan.Com`da
Sohbet,e Başlayın

Sohbet odaları

Bir Vesile

Evet, belkide bu bir vesileydi. Bir yaşlı kadın vardı kaldığım semtte, o kadar hüzünlü bir çehresi vardi ki ilgimi çekiyordu her sabah iş yerine giderken. Sırtında eski bir çanta, üzerinde kayda değer düzgün giyeceği birşeyi yoktu. Söylenirdi kendi kendine, acaba diyordum deli mi? Ya da ne vardı bu kadında? Kendime sormadan edemiyordum.
Bir sabah cesaretimi topladım, yanına gittim. Nasılsınız, ellerinizi tutabilir miyim? dedim.. Baktı bana çok etkileyici ve acı dolu bakışları vardı. Ellerini uzattı bana, genç kız; dedi ve sustu.. İçimde deli sorular? Evet, dedim sizi dinliyorum. Ben, bir savaşın ortasından kaçtım, iyi değilim, dedi. Sana yardımcı olmak istiyorum, buna izin verir misin dedim?
Hayır genç kiz dedi. Kiz çocukları, aile… Dedi ve duraksadı. Ailen burdami? Diye devam etti konuşmaya, hüznü ses tonundan belliydi… Evet dedim. Sesindeki hüzünü gözlerinden damlalar halinde akmaya başladı, tabi ben de dayanamayıp onunla ağlamaya başladım. İnsaniz ya….
Benim evlatlarımı, benim gözlerimin önünde ailemi, kurşuna dizdiler biliyor musun? Dedi. O yüzden dedi genç bir kiz ya da bir aile görürsem uzaklaşmak istiyorum oradan. Aman Allah’ım bu nasıl bir acıdır.. Bu kadın demek bu yüzden bu halde, dedim kendi kendime. Nasıl teselli olurum nasıl yardımcı olacağim ben bu kadıncağıza?
Sizi bir yere yerleştireceğim, ben sizin kızınız olabilirim, kabul eder misiniz?. Biraz duraksadı, hayır hayır dedi, ben ben… Üşüdü ellerim dedi, titriyordu. Hemen çantamdaki eldivenleri alıp ona verdim artık üşümez gel benimle dedim ve inanir misiniz çok zor ikna ettim. Arabaya aldıktan sonra bir iki göruşme yaptım tanıdık mevkilerle, ona el birliği ile yardımcı olduk. Meğersem bu kadıncağız, bir Fas camiisinin köşesinde geçiriyormuş gecesini ve onun yiyeceğini o çevrede bulunan yardımseverler karşılıyorlarmış.
Psikiyatri ile görüştüm, onun dilinde bir tercüman bulduk, derdini daha iyi anlaşılır şekilde anlatabilsin diye. Bir hafta sonra onu ziyarete gittim, beni görünce kucağını açtı, gel kızım dedi. Ben öyle duygulandım ki anlatacak cümle bulamıyorum. Hızlı adımlarla gittim sarıldım. İyi misin dedim? Çok daha iyiyim, sana teşekkür ederim. Eğer seninle her sabah karşılaşmasaydık belkide kendimi bu kadar toparlayamazdım kimbilir, dedi. Estağrifullah ben sadece vesile oldum, dedim. Sonra biz semtimizi değiştirdik, aradan beş yıl kadar bir zaman geçti.. Hala arada orayı arar onunla ilgili haberler alırım.
Bu yazımı okurlarımızın iyi niyetlerinin, güzelliklere vesile olması düşüncesi ile kaleme aldim. Sizlerinde güzel yaşanmışlıklara vesile olmanız dileğimle…

Etiketler :

12137 inceleme

2 yorumlama

yazan bizimmekan

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

çizgiler