çizgiler
Sohbet Nerede? Hemen Burada.
En Kaliteli ve Güzel Sohbet Tabi ki Bizimmekan.Com`da
Sohbet,e Başlayın

Sohbet odaları

Çocuk Edebiyat Ve Medya ?

ÇOCUK EDEBİYATI VE MEDYA  KAVRAMLARINA GENEL BİR BAKIŞ 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 20 Kasım 1989’da kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre “on sekiz yaşına kadar her insan, çocuk sayılır.” (Madde1). Çocukluk Dönemi, bazı bilim adamlarına göre ilk ve son çocukluk olarak ikiye ayrılır. İlk devre (0-6), ikinci devre (6-17) yaşlar arasıdır. Bu iki devrede insan beden gelişiminin yanı sıra zihinsel, dilsel ve davranışsal bakımdan gelişimini tamamlar ve ergenlik çağına adım atar.
Malte Dahrendorf, çocuk edebiyatının amaçlarını “edebiyata, okumaya ve kitaplara yönelme, edebiyat ve sanat eğitimi” olarak belirler. Dahrendorf’a göre, çocuk edebiyatı çocuğun edebiyata ilk defa adım atmasını sağlar; onları edebiyat konusunda cesaretlendirir, deneyimlerini artırır, ön yargılardan uzaklaşmalarına ve toplumsallaşmalarına katkı sağlayarak kimlik kazanmalarına yardımcı olur

Oyun
Oyun her yaşta insanın hayatında önemli yeri olan bir etkinliktir. Yetişkin için eğlenmek, dinlenmek, boş zaman etkinliği gibi anlamlar ifade eden oyun çocuk için, içinde yaşadığı dünyayı, çevresindeki insanları anlama ve tanıma aracıdır. Çocuğun bedensel, ruhsal gelişimi ve eğitimi için oyun; beslenme ve uyku kadar önemli bir ihtiyaçtır.
Çocuk oynadıkça duyguları keskinleşir, yetenekleri serpilir, becerisi artar. Çünkü oyun çocuğun en doğal öğrenme ortamıdır. Oyun çocuğun özgürlüğüdür.
Çocuğun kitap eğitiminde de süreç, oyun; araç, oyuncak olursa okuma alışkanlığı kazandırmak mümkün olabilir. Bu bakımdan çocuğun belli döneminde ya kitaplar oyuncaklaştırılacak ya da oyuncaklar kitaplaştırılacaktır ki, kitap kavramı çocuğun ilgi dünyasına girebilsin. Bu eylemin adı: “Oyuncaklaşan Kitaplar”dır.

yzn Aybike

Etiketler :

110597 inceleme

0 yorumlama

yazan bizimmekan

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

çizgiler