çizgiler
Sohbet Nerede? Hemen Burada.
En Kaliteli ve Güzel Sohbet Tabi ki Bizimmekan.Com`da
Sohbet,e Başlayın

Sohbet odaları

En çok kimi sevmeliyiz

Kararsız kaldığımız en mühim konulardan birisidir. Bizi zor zamanımızda yalnız bırakmayacak, ihanet etmeyecek ve sevgimizi sonuna kadar hak edecek birilerini bulmak çok zor değil mi. Aslında akıl yürütürsek hiç de zor değil.
Büyük islam ulemasından bir zat şöyle bir hikaye anlatır. Bir adam varmış. Bu adamında 3 tane dostu varmış. Bu dostlarından birisini çok ama çok severmiş. Diğerini ilkinden biraz daha severmiş. En sonuncusunu da işine geldiği zaman severmiş. Bir gün bu adam bir şekilde mahkemelik olur ve mahkeme ondan şahit ister. Bu adam gider en sevdiği dostuna. Durumu anlatır ve kendisine mahkemede şahitlik etmesini ister. Fakat en sevdiği dostu onu kabul etmez. Benim gelmeye iznim de yok ruhsatım da.. Bu adam üzülür. En sevdiğinden olumsuz cevap aldığı için. Bir çare gider ikinci dostunun yanına ortanca sevdiği kişi. Bu ortanca dostu olayı dinledikten sonra şahitlik için gelebileceğini fakat mahkemenin kapısında durabileceğini söyler. İçereye girmeyi kabul etmez. Lakin içeri girmez ise şahitliği bir şeye yaramayacaktır. Bu adam iyice üzülür çünkü sevdiği iki dostuda onu yalnız bırakmıştır. Son çaresi kalmıştır. En son dostuna gitmeye karar verir. Olayı anlatır ve en son dostu şöyle cevap verir; seninle gelirim, mahkemeye de girerim ama sana faydam dokunur…
İşte bu zat hikayeyi burada bitirir. Sonra devam ederki bu 3 dostu olan adam hepimiziz. Hepimizin aslında 3 dostu vardır ve hepsini bu ADAM gibi severiz. Bizler öldüğümüz zaman ve hesaba gireceğimiz zaman şahit istenecektir. En sevdiğimiz dostumuz olan; (Evlerimiz, arsalarımız, işyerlerimiz vs) yerinden dahi kıpırdayamacaktır, bize faydası olmayacaktır bunların. İkinci sevdiklerimiz ise eşlerimiz, dostlarımız, çocuklarımız vs.. İşte bunlarda mahkeme kapısına yani kabrimizin başına kadar geleceklerdir içeri giremeyecektir, son olarak hani bazen sevdiğimiz bazen de işimize gelmediği zaman sevmediğiz ise Salih amellerdir. İşte bize faydası olacak o dostu çok sevmemiz gerekir. Çünkü, asıl onların faydası olacaktır.
İşte konunun başında belirtmek istediğim buydu, kimi sevmeliyiz diye düşünmemek gerekir. Çünkü kimi sevmen gereken kişiyi zaten biliyorsun. Sadece aklını çalıştır yeter.
Bu yazımızın umarım her okuyucumuza faydası olur. Dostça kalın.

Etiketler :

87272 inceleme

1 yorumlama

yazan bizimmekan

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

çizgiler