çizgiler
Sohbet Nerede? Hemen Burada.
En Kaliteli ve Güzel Sohbet Tabi ki Bizimmekan.Com`da
Sohbet,e Başlayın

Sohbet odaları

En Mükemmel Amel Tasavvufta Gizlidir

Tasvvuf’u anlatmak,Onu TanımLamak İçin Tasavvufu Yaşamak Şarttır.Çünkü Tasavvuf Bir Hal İşidir. Kalbin Ve Ruhun Gunahlardan Arındırma Halidir.Ama Bana Sorarsanız Tasavvuf;İslamın Özünü Yaşamaktır.. Ben Bugun Sizlere Tasavvufun Amel Üzerindeki Neticelerinden Bahsetmek İstiyorum.En Mükemmel Amel Tasavvufta Gizlidir.60 Yaşındaki bir Derviş’e SormuşLar:-Sen Kaç yaşındasın ? diye.Dervişte Ben 10 Yaşındayım Demiş.ve devam etmiş.Ben Ömrümün 50 Senesini tasavvuftan habersiz yaşadım.Son 10 senemi tasavvuf ile geçirdim.meğerse ben bu güne kadar ömrümden hiç tat alamamışım.Ancak tasavvufu tanıdıktan sonra Ömrümden Lezzet almaya başladım demiş. İnceliğin, Nezaketin ve hoşgörünün Sırrını yine tasavvuftan çıkma bir ahlak olduğunu söylemek En doğrusu olur.Aslında biz insanların olmak istediği o güzel ahlak’ın Genel bir adıdır tasavvuf.Yine Birgün bir talebe hocasına şöyle bir soru sorar.hocam Tasavvuf nedir?Şeriat nedir? Hocası talebesine abdest alan bir adamı gösterir ve adama vurmasını söyler..talebe hiçbir şey anlamaz ama hocasının dediğini yapar.abdest alan adam’a vurunca abdest alan kişi neden vurduğunu sorar.talebe hiçbir şey söylemeden hocasının yanına gelir ve adamın neden bana vurdun diye cevap verdiğini söyler.daha sonra hocası ona başka bir adamı gösterir ve der ki gir birde şu adama vur der.Talebe o adama doğru gider ve o adam’a vurur.adam dönerek talebeye bana hakkını helal et ,belki sen bana vururken elin acımıştır diye af diler.bu durum karşısında şaşıran talebe hocasına döner ve anlatır olayı.hocası da buyurur ki : evladım ilk vurduğun kişi sana sebep sormuştu hani işte o şeriattır.ikinci kişi ise nezaket hoşgörünün zirvevesi olan tasavvuftur der.
Tasavvuf hakkında ne kadar örnek verirsek verelim,ne kadar tanım yaparsak her zaman hakkıyLa onu anlatamayız.İbadetin Özü ve ahlakın en üstünü demek sanırım en yakın Tanımı olacaktır.
Şu zamanda varmıdır öyleleri diye sorsamda kendime, eminim vardır diye de cevap almaktan alıkoyamıyorum kendimi.Peygamber Efendimiz (s.a.v) güzel ahlak peygamberiydi.ashab-ı kiram onun yolunda gider,onun gibi yaşamaya çalışırdı.bizlerinde bu denli güzel bir ahlaka bürünmemiz gerekir.ahlak güzel olunca ibadetlerimizde,davranışlarımızda mutlaka güzel olacaktır Ümid ediyorum ki sizlerde tasavvufu yaşamak istersiniz,tasavvufu anlamak ve tasavvufça bir toplumda bulunmak istersiniz.madem biz toplumuz o zaman Neden olmasın ?

Etiketler :

132021 inceleme

0 yorumlama

yazan bizimmekan

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

çizgiler