çizgiler
Sohbet Nerede? Hemen Burada.
En Kaliteli ve Güzel Sohbet Tabi ki Bizimmekan.Com`da
Sohbet,e Başlayın

Sohbet odaları

IRC Ve CHAT Nedir?

Çevremizde pek çok kişi aynı anda Internet e bağlı. Şunu düşünelim madem biz bir bilgisayar ile bağlantı kurabiliyoruz, aynı anda İnternete bagliysak eğer  o zaman başka kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak, karşılıklı yazışabiliriz. Yazdıklarımız anında karşı bilgisayara gönderilir, karşı tarafın yazdıkları da bizim bilgisayarımızda görünür. İşte Internet te sohbet (chat) olarak özetleyebileceğimiz IRC’nin (Internet Relay Chat) özü budur. Internet’te farklı sohbet türleri vardır ama IRC in esası şudur: Bir IRC programı edindikten ve Internet’e bağlandıktan sonra bu programa IRC sunucularının adresini yazar ve bu sunuculara bağlanırız. IRC programımız bize bu sunucudaki sohbet odalarını gösterir. Bu odalardan birine girip, o odadaki diğer kullanıcılarla anında yazışabiliriz güzel bir arkadaşlık ortamı kurabiliriz.
Sohbet yazışarak gerçekleştirilir, yani metin tabanlıdır. Sadece metin tabanlı olan ancak çok yaygın kullanılan bir diğer sohbet programı mIRC‘dir.
Bir de Web girişli sohbet odaları olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani bir IRC yazılımıyla IRC sunucusuna bağlanmak yerine, Web sayfasına bağlanıp buraya girmek istediğimiz sunucuyu yazarakta giriş yapabiliriz. Sohbetimizi bu şekilde de sürdürebiliriz.

( YAZAR – Özlem )

Etiketler :

53673 inceleme

0 yorumlama

yazan bizimmekan

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

çizgiler