Burda offline yok,
Hepimiz dibine kadar online konumdayız!

Online Sohbet

çevrimiçi sohbet online Online sohbet kelimesi yaklaşık olarak 20 yıldır hayatımızda olan bir kelimedir. Yaygın olarak kullanılması ise zaman içinde farklılık göstermiştir. Kullanımda zaman zaman dalgalanmalar olsa da genelde hep kullanılmıştır. Son 2 yılda bu alanda faaliyet sürdüren uygulamalara olan talep büyük oranda artış göstermiştir. Tahmin edileceği üzere bunun en büyük sebebi, pandemi sürecinin kendisidir. Hayatlarını evden sürdürmek durumunda kalan insanlar, sosyal ortamlardan mahrum kaldığı için bu tarzda sitelere daha çok ihtiyaç duymaya başlamıştır. Hal böyle olunca da sohbet üzerine kurulan site ve uygulamaların sayısı da daha önceki yıllara göre önemli ölçüde artmıştır.

Online sohbet sitelerinde, online odalar bulunur. Genelde odada konuşulan ya da konuşulmak istenilen konuya göre odalara isim verilir. Bu sayede, konuşmak istediğiniz konuya en yakın sohbet odasını seçerek, dilediğiniz sohbet ortamına katılabilirsiniz. Bu sitelerde yer alan odaların bir diğer özelliği ise çoklu sohbete olanak vermesidir. Belli bir konuda konuşmak için adlandırılan odaya girdiğinizde, sizin gibi sohbet etmek amacıyla odaya girenlerin tümünün ortak bir alanda yazı yazma imkânı bulunur. Dilerseniz odada ki kullanıcılara kişisel yani özel mesajlar da atabilirsiniz. Bir fikir alışverişi, belli bir konuyu tartışma, farklı fikirleri öğrenme arayışındaysanız da grup sohbetleri size en uygun olanıdır. Grup sohbetine olanak sağlayan sitelere giriş yaparken nickname ya da rumuz kullanabilirsiniz. Eğer tek seferlik giriş yapmak istiyorsanız, anlık bir rumuz seçerken odalara erişebilirsiniz. Ama aynı nickname ile farklı zamanlarda da siteye girmek istiyorsanız, üyelik oluşturmanız gerekir.

Online Sohbet Ücretleri

Online sohbet odalarına giriş yaptığınızda ya da üyelik oluşturduğunuz da bir ücret ödemeniz gerekmez. Lakin, uygulama marketlerini kullanarak indirdiğiniz aplikasyonların bazılarına ücret ödemenizi talep edebilirler. Bu uygulamalar arasında da tamamı ücretsiz olanları da bulunur. Paralı sohbet sitelerinde, ücret ödemeden üyelik açan kullanıcılara göre erişim alanınız daha geniştir. Sitenin size sunduğu ücretli birden fazla paket bulunabilir. Ya da tek bir ücret ödeyerek de paralı sürüme tek paket halinde ulaşmanıza imkân veren siteler de bulunur. Sohbet sitelerinin geneline bakıldığında, ayrıcalıklı özelliklere erişmek için para ödemeniz gereken sitelerin ücretleri, aylık ya da tek seferlik sınırsız erişim şeklindedir. Çoğu platformda da sizden ücret alınmadan, ücretli paketlere ortalama 7 gün erişim hakkı olanağı tanınır. 7 ya da 15 günlük sürelerle sizlere sunulan bu deneme sürümünden sonra, üyeliğinizi ücretliye geçirip geçirmek istemediğiniz sorulur. Deneme süresince olanakları gözden geçirip kararınızı bu doğrulta verebilirsiniz.

Sesli Online Sohbet

Online sohbet odalarının bazılarında, cihazınızda bulunan mikrofonun kullanılması mümkündür. Bu sayede yazarak değil de konuşarak da sohbet edebilirsiniz. Çoğu zaman yazarken anlatmak istenilen düşünceler anlam kaybına uğrar. Bunun sebebi de tonlama ve mimiklerin yazıya aktarılamamasıdır. Bu sorunun bir nebze dahi olsa çözümü, konuşarak sohbet edebileceğiniz sitelerde mümkündür. Sesli sohbet özelliği bulunan sitelere, web sitesi aracılığıyla ya da uygulama halinde indirebilme imkânınız olan aplikasyonlarla erişim sağlamanız mümkündür. Sesli sohbet edebileceğiniz gibi yine bu sitelerde de yazarak iletişim kurabilirsiniz. Yani iki seçeneği de kullanabilirsiniz. Sesli sohbeti bir üst seviyeye çıkaran uygulamalar da bulunur. Bu sitelerin farkı, görüntülü ve sesli görüşmeye olanak tanımasıdır. Görüntülü online sohbet sitelerinde, karşınızdakini hem görerek hem de görerek çok daha başarılı bir sohbete zemin hazırlanır. Yüzdeki mimiklerin karşıya tam aktarılması, ses tonunun anlatılan konuda olan düşüncenizi konuşurken desteklemesi gibi artılar bulunur.

Görüntülü Online Sohbet

Görüntülü bir şekilde sohbet edebilme özelliği bulunan siteler, genellikle uygulama marketlerinde yer alan aplikasyon haline gelmiş uygulamalardır. Web sitesi aracılığıyla ulaşabileceğiniz online sohbet sitelerinde bu özellik çoğunlukla bulunmamaktadır. Bunun en temel nedeni ise gizliliğin korunmasıdır. Aplikasyon olarak indirdiğiniz siteler, sizlerden erişim izni ister ve üyelik açarken kişisel bilgilerinizi talep ederler. Bu sayede sesli ve görüntülü görüşmelerde, sesin ve görselin kopyalanıp kötü amaçlar için kullanılmasının önüne geçilmiş olur. Bu kopyalamayı yapan kişinin de iletişim ve kişisel bilgileri sitemde kayıtlı olduğu için yakalanması muhtemeldir. Bu nedenle akıllı telefon ya da tabletinize indirebileceğiniz bu tarz güvenli seçenekleri kullanmanız, gizliliğiniz için faydalı olur. online sohbetli oyunlar online sohbet uygulamaları online sohbet görüntülü online sohbetli okey online sohbet et online sohbet programları online sohbet konuları online sohbet para kazanma online sohbet mobil online sohbet telefon online sohbet arkadaşlık